Volebný program - alfa a omega politickej strany

Autor: Vladimír Karel | 20.2.2012 o 19:55 | Karma článku: 2,56 | Prečítané:  452x

Volebný program politickej strany či jednotlivca. Znamená vôbec niečo? Čo od neho bežný človek, bežný volič môže čakať? Nasledujúci článok sa nevenuje volebným programom jednotlivých strán, ide mi skôr o dnešný pohľad na tento dokument.

Keď som si zaklad tento blog nikdy som nechcel písať o politike.Analyzovať jednotlivé výroky či písať siahodlhé komentáre prečo je ten a ten politik dobrý zlý zelený alebo modrý. Jednak si myslím že sú aj zaujímavejšie témy o ktorých sa dá písať a na druhej strane je dnes takmer nemožné presvedčiť kohokoľvek o čomkoľvek aj keď máte skvelé argumenty na úrovní politických debát.Z tejto stránky by to bolo mrhanie času a zbytočné ničenie klávesnice. Preto by som bol rád keby ste tento blog vnímali skôr ako konštatovanie stavu z môjho pohľadu a snáď sa niekomu zápači aj riešenie.

 

Nikto vám nemôže dať toľko koľko vám ja môžem slúbiť.Nejdem voliť lebo aj tak to nemá zmysel, aj tak neviem čo tam budú 4 roky robiť.Podobné výroky sú počuť medzi ľudmi najmä keď sa blížia parlamentné voľby.Dnes máme na Slovensku zastupiteľský sýstém vládnutia pričom si vyberáme nami preferovanú stranu. Rozhodujeme sa na základe ich doterajšej činnosti, sympatií k predsedom a určite aj na základe volebného programu. A tu nastáva trošku problém.Každá politická strana má rozsiahli volebný program kde sa riešia otázky z rôznych oblastí či už spoločenských alebo odborných. Niekedy až 100 bodov. Voľby. Janko chce aby sa presadil bod 37 a Janka aby bod 72 a tak odovzdajú hlas tejto partii.Avšak po voľbách keď strana získa 7 8 alebo 15 percent tak aby sa mohla vytvoriť väčšinová koalícia je nutné sa spojiť s partnermi a priniesť obetu v podobe kompromisov v presadzovanom programe.Na tom nie je nič zlé, lenže u nás sa je schopný spojiť aj anjel s čertom aby mohli vládnuť takže vo finále volič vlastne pred voľbami absolútne netuší čo ním zvolená strana bude robiť.Dostane len argument: Viete v záujme Slovenska sme to tak museli urobiť.Ale vážne v záujme Slovenska?

Všetky politické strany deklarujú že majú predstavu ako priniesť blahobyt našej krajine a predstavujú si jej smerovanie rôznymi cestami. Preto navrhujem vyjsť im v ústrety. Navrhujem aby každá strana bola povinná pred voľbami zverejniť zoznam bodov,kľudne môže byť aj len jeden, ktoré sú pre ňu kľúčové a bez ktorých splnenia nepodpíše koaličnú zmluvu.Takto by sa z tých 100 bodov vyčlenilo napr. 10 bodov kde by mal volič istotu, áno keď si zvolím túto stranu toto budú robiť a mám v tom istotu. Rovnako by vedel že ostatných 90 bodov sa môže podariť presadiť ale aj nemusí.Avšak keď sa nepodarí tak ok, vedel že to nie je istota.

Všade kde je určitá požiadavka, zákon smernica musí byť aj postih ktorý v prípade nedodržania predpisu postihne vinníka.V prípade že by už teda vládne strany nesplnili body, ktoré prijali ako záväzné vo svojom programe tak by mali zakázané kandidovať v nasledujúcih voľbách. Nakoľko prečo tu mať stranu, ktorá klame a zavádza svojich voličov.

Takýto prístup by myslím prinútil politické strany zreálniť svoje sľuby, hľadať v parlamentne skutočne partnerov s rovnakým myšlienkovým smerovaním, a nie len s rovnakým bankovým smerovaním,priniesol by voličovi určitú predstavu čo jeho zástupca v jeho mene bude robiť a pôsobil by aj ako nástroj kontroly vo vzťahu volič - poslanec.Ani jednu túto vec dnes volič totiž nemá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?