Keď sa povie vesmír

Autor: Vladimír Karel | 15.1.2011 o 0:10 | (upravené 15.1.2011 o 19:57) Karma článku: 5,71 | Prečítané:  671x

"Pozreli ste sa niekedy v noci hore na hviezdy a povedali si wow".Takto začína veľa článkov o vesmíre o tom akú úlohu v ňom hráme alebo o tom či existujú mimozemštania a veľa iných fantasy tém.Tento sa pokúsi a teda ja v ňom byť iný.Ponúknuť Vám náhľad na vesmír ako časť Vášho života a zároveň dať impulz aby ste sa zamysleli o otázkach ktoré ste si doteraz možno vôbec nepoložili.Začíname!

Začnem rýchlym a stručným popisom toho aká je cca momentálna situácia.Vek vesmíru je podľa odhadov 13,7 miliardy rokov.Podľa teórie Veľkého tresku vznikol v jednom okamihu kedy naraz vznikol priestor čas a hmota.V tom čase bol veľmi horúci.Následne došlo k inflácii.To znamená že sa náš vesmír /zámerne píšem náš nakoľko exituje teória o "multiverze" ktorá hovorí o tom že náš vesmír je len jeden z viacerých.Zdá sa to byť šialenstvo ale človek nikdy nevie :) /  vočí predošlému stavu násobne zváčšil, čo spôsobilo pokles teploty,rozptýlenie hmoty atď.Postupom času vznikli planéty a všetko okolo nás.V 20. storočí kedy teória Veľkého tresku zvíťazila nad modelom Stacionárneho vesmíru prišiel Edwin Hubble a dokázal, že vesmír sa rozpína a dokonca jeho rozpínanie sa zrýchľuje,teda zväčšuje sa stále rýchlejšie./na základe Dopplerovho javu a odpozorovaných rôznych červených posunov rôzne vzdialených hviezd/.


Toľko úvod z ktorého budem vychádzať a ktorý vo Vás dúfam aspoň trošku naštartoval záujem a prinútil mierne sa zamyslieť nad tým aké úžasné veci sa udiali.

Nekonečný priestor

Hovorí sa "Stáť pevnými nohami na zemi".Z toho automaticky vyplýva že Zem ako taká poskytuje určitú istotu,stabilitu,že nie je kam padnút a je defakto nejaký konečný stav.Teraz si predstavte situáciu že ste na 20.poschodí mrakodrapu.Je super bezpečný, ale napriek tomu sa Vám niekedy stane, že cítite všetky poschodia tak povediac pod nohami.Čím to asi tak je? Lebo si uvedomujete, že nie ste na psychologickom bode 0 -na zemi- a je tam teda možnosť niekam "padnúť".Pozriete sa dole a je Vám jasné aj kam presne.

Nevýhodou toho keď sa pozeráte na hviezdy je to že sa pozeráte len hore teda nevidíte to miesto kam by ste mohli padnúť a ste radi že ste radi.Vôbec si neuvedomíte čo sa práve deje.Všetci vieme že Zem ako planéta obieha okolo Slnka.To znamená že v tejto chvíli ako čítate tento článok sa rútime vesmírom po dráhe okolo Slnka.A pod nami nič nie je.Ked budete najbližšie stáť vonku večer, skúste sa pozrieť hore,ale nie na hviezdy ako také ale na priestor v ktorom sa nachádzajú a v ktorom "visíme" aj my.Dostanete možno predstavu o tom kam je možno padnúť.

Vznik vesmíru-more?Stvoriteľ?Otázka času?

Ale dosť o padaní.Veľmi horúcou témou ohľadom vesmíru je otázka jeho vzniku.Keď si zoberieme za svoju teoriu Veľkého tresku zistíme jednu zaujímavu vec.Teória vlastne nehovorí nič o vzniku ako takom.Dnes vieme popísať čo sa dialo cca 10 na -34 sekundy po Veľkom tresku.Čo je super ale nevieme nič čo bolo predtým.Nesmieme zabúdať že pred treskom nebol čas priestor ani hmota.A tu som so svojou predstavivosťou úprimne skončil lebo si nedokážem predstaviť čo tu vlastne bolo keď nič nebolo.Existujú rôzne názory čo bolo pred Veľkým treskom.Jedna je že tu bolo niečo ako more z ktorého vyžblnkla guľočka a tá sa rozvinula do nášho vesmíru.Podľa môjho názoru by táto "morská predstava" mierne nahrávala multiverzu lebo však prečo by malo vyžblnknúť len raz.
Ďaľšia vcelku zaujímavá predstava popiera akýkoľvek začiatok.Nakoľko ked uvážime že pri veľkých rýchlostiach sa spája čas s priestorom a priestor je nekonečný.Z toho vyplýva že aj čas je nekonečný a ak je niečo nekonečné tak nemá zmysel hovoriť o nejakom začiatku alebo konci.Trošku absurdita ale jedna z možností.

Ďalšiu cestu nám ponúka náboženstvo.Každé má svoju verziu vzniku ale v jednom su približne rovnaké a teda že uvažujú určitú postavu tzv. Stvoriteľa ktorý všetko vybudoval.Odkloňme sa od predstavy Biblie svet za týždeň a od predstavy Boha ako chlapíka/ženy ktorý/á všetko stvorili.Skúsme sa pozrieť na Stvoriteľa v zmysle fyzikálnej predstavy.Je to niekto kto dal ten prvý impulz.Kto nastavil takpovediac podmienky experimentu.Kto hodil kameň do mora z ktorého sme vyžblnkli.

A tu sa dostávame do fázy kde nám ostávajú už len otázniky.Kto stvoril Stvoriteľa? Ak tu vždy bol boli sme tu vždy aj my? Čo bolo predtým ako tu bol on? Kde vzal ten pomyselný kameň čiže energiu? A ak to nebol Stvoriteľ ako taký, kto alebo čo, resp. akým spôsobom a prečo sme vôbec dostali šancu vzniknúť?

Myslím si že na tieto otázky nikdy nenájdeme odpoveď.Môžme si na ne len vytvoriť názor.Či už náboženský fyzikálny kombinovaný alebo si povedať že nám nevyhovuje žiadny a uvidíme čo prinesie čas.

Čas alebo odborníci v CERN-e, ktorý vďaka LHC sú schopný dosiahnuť také podmienky aké vládli v čase Veľkého tresku a možno nám dajú odpoveď na niektorú z hore uvedených otázok. Vrámci série špeciálnych prednášok z fyziky na FEI-ke, ktorú viedol profesor Krempaský a týkala sa práve vzťahu fyziky a náboženstva som položil pánovi Krempaskému otázku či verí v Boha.Odvetil mi že verí v Stvoriteľa ktorý dal prvotný impulz,nakoľko je veľmi ťažké uveriť že sa dalo dohromady toľko rôznych okolností ktoré nakoniec umožnili vzniku života a vesmíru vôbec./napríklad pomer hmoty a antihmoty bol v počiatočnom vesmíre asi v takom pomere že na 1 000 000 000 antiatómov pripadalo  1 000 000 001 atómov hmoty.Miliarda anihilovala premenila sa na energiu v podobe fotónov a ostal jeden atóm hmoty.Ďalšia vec je napríklad že gravitácia závisi od druhej mocniny vzdialenosti nepriamoúmerne.Ak by bola silnejšia reakcie by prebiehali prirýchlo,ak by bola slabšia atómy by sa nikdy nespojili dohromady./ Príkladov z ktorých som uviedol dva je veľké množstvo.Náš vesmír je takpovediac skvelo vyladený a všetko zapadá.Je to logické že je.Ak by nebol tak by sme tu neboli.A to že sme tu nemôže nikto poprieť :).

Čo ma ale viedlo k otázke či pán Krempaský verí v Boha? Zase raz len ľudská nátura.V dávnych dobách ľudia verili že za všetko okolo nás môžu bohovia- Vietor, Oheň Vojny a pod.Ale potom prišli na to že keď budú dostatočne dlho trieť dve drevá preskočí iskra a stanú sa defakto Bohom ohňa.Podobne dnes vieme že vietor je len rozdiel atmosferických tlakov v atmosfére. Rovnako Charles Darwin ukázal že teória o Adamovi a Eve má mierne trhliny.Galileove "A predsa sa točí pozná každý" ,Keplerov/Kopernikov nápad/ heliocentrický model tiež/stredom vesmíru je Slnko a nie Zem,mimochodom vesmír nemá žiadny stred/,Giordano Bruno,Da Vinci,Newton a pokračovať by som mohol ešte hodiny. Kam týmto smerujem? Ľudia si vždy robili a vždy budú robiť predstavy o tom čo nepoznajú a čoho pôvod nevedia vysvetliť.Dnes na stole leží pôvod vesmíru ale potom prišiel.....

Pár slov na záver...

Vesmír ...,nekonečný a ohraničený ako povedal Einstein,sa zdá byť v dnešnej dobe veľmi exotickým artiklom pre veľké množstvo ľudí.Čo Vás napadne pri slove vesmír? Vzdialené galaxie,hviezdy,Hubblov teleskop,veľká tma na oblohe v noci,nekonečný priestor? Mňa napadne okrem tohto všetkého ešte môj uterák v kúpeľni,lampa čo stojí vonku ale aj ľudia okolo mňa.Vesmír máme priamo pred očami.Sila ktorá spôsobí že maslový chleba padajúci zostola neuletí ale padne presne maslom na koberec je tá istá ktorá nás drží pri Slnku a tá istá ktorá formovala vesmír v jeho počiatku.1 % šumu v televízore keď čierny bojujú s bielymi spôsobuje reliktné žiarenie z Veľké Tresku.Nie len vesmír ale Veľký Tresk priamo u Vás v obývačke. Preto sa skúste pozrieť okolo seba,hore na hviezdy alebo dole na nohy.To všetko je vesmír.Pokúste sa ho vnímať komplexne taký aký je a stanete sa Vy sami sebe vlastným vesmírom a vesmír sa stane kúskom z Vás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?