reklama

Farba vs. tma

Všetci máme radi farebné veci.Či už je to oblečenie,dúha na oblohe farby áut alebo fliačiky na 101 dalmatíncoch.OK tie su čierne ale však aj to je farba :) Napadlo Vás ale niekedy čo sa deje s farbami keď idete v noci spať? Netušíte kam tým mierim? Čítajte ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čo je svetlo?

Svetlo je elektromagnetická vlna.Naše denné svetlo,teda viditeľné svetlo, je zmesou viacerých vlnení z rôznou vlnovou dĺžkou a tým pádom aj frekvenciou./Vlnová dĺžka= rýchlosť šírenia vlny deleno frekvencia vlnenia./ Pohybujeme sa v rozsahu cca 380-700 nm kde najnižšia hranica je pre fialové svetlo/vysoká frekvencia/ a najvyššia pre červené svetlo/nízka frekvencia/.Jav rozkladu môžme pozorovať napriklád na Newtonovom hranoly.Čo je obyčajný ihlan zo skla.Tu už sa dostáva k slovu lom svetla.Optický hranol láme každú vlnovú dĺžku pod iným uhlom a tak dostaneme rozklad farebného spektra viditeľného svetla,alebo teda v normálnej reči,uvidíme dúhu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo mňa ale teda najviac zaujalo a priviedlo k problému ktorý chcem o kúsok nižšie rozobrať je odraz svetla a dôvod že vidíme farby.Ako je možné že vidíme? Naše oko spracováva svetlo ktoré sa odrazí od povrchu predmetu.Ja nie som biológ ale ako mi bolo vysvetlené môžu za to 3 druhy čapíkov ktoré su v štýle v RGB,podľa intenzity dopadu jednotlivých zlložiek rozoznajú intenzitu jednotlivých farieb a vlastne nám namiešajú výslednú farbu ktorú má daný predmet.Biele predmety viac odrazia tmavé predmety viac pohltia takže ich "horšie" vidíme.

Prečo vidíme farby?

Teraz skôr z pohľadu čo sa deje na povrchu pozorovaného predmetu.Exituje na to viacero vysvetlení,resp. teda jedno vysvetlenie dvomi možnými spôsobmi/ktoré su aspoň mne známe :) /. Dôvodom je že každý povrch odráža lepšie inú zložkú viditeľného svetla.Teda ak máte napríklad červené tričko tak ho vidíte červené len preto lebo keď na neho dopadne svetlo tak sa červená zložka spektra odrazí a ostatné sa pohltia. Takto samozrejme dostaneme aj ostatné farby a kombináciou rôznych farieb celé farebné spektrum./Na rovnakom princípe zmiešavania farieb fungujú počítače-farebne modely RGB,CMY,CMYK...akási kópia našich očí/

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo k tomuto odrazu dochádza? Odpoveď je jednoduchá- fotóny.Tu sa dostávame k dvom možným spôsobom vysvetlenia jednej odpovede.Fotón sa vyznačuje dualizmom,t.j. pozeráme sa na neho ako na časticu ale aj ako na vlnu.Čiže ak si predstavíme fotón ako vlnu tak sa jednoducha vlna s vlnovou dĺžkou červenej farby najlepšie odrazí od nášho svetra,trička alebo hocičoho, podobne ako sa napríklad zvuková vlna odrazí od steny alebo morská vlna od skalnej steny./Ak toto číta momentálne nejaký fyzik tak ma asi nepochváli za to že som interferenciu vlnení vybavil takýmto štýlom ale tak ja nechcem na tomto blogu vyučovať fyziku.Na čo by som si v týchto otázkach ani netrúfol :D /
Ak sa chceme na fotón pozerať ako na časticu musíme trošku zahrabnúť do kvantovej elektrodynamiky a všeobecne kvantovej fyziky.Fotón si predstavíme ako časticu s určitou energiou podľa jej frekvencie /E=h*f,kde h je Planckova konštanta/,ktorá môže jej energiu posúvať ďalej pri zrážke s inou.Princíp je ten že fotón dopadne na tričko.Tam odovzdá energiu elektrónu.Následne dôjde k vyžiareniu a absorpcii fotónov elektrónmi vrámci trička a spätne sa vyžiaria "červené" fotóny./s danou vlnovou dĺžkou/

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Tmavý" experiment

Teraz keď sme sa prekúsali cez úvod do problematiky urobme malú rekapituláciu.Vidíme vďaka odrazu svetla od predmetov.Farebné videnie nám zabezpečuje skutočnosť že rôzne povrchy odrážajú lepšie rôzne časti farebného spektra.

Čo sa však deje s farbami po tme? Bude naše červené tričko červené aj keď zhasneme? Samozrejme, keď zhasneme v izbe tak áno nakoľko je tam stále dostatok svetla ktoré sa odráža.Ľudské oko zaznamená prvý krát svetlo ak priestorom pobehujú 2-3 fotóny. Preto si predstavme že umiestnime náš experiment do absolútnej tmy, bez žiadneho fotónu.

Ako bude vyzerať naše tričko teraz?Než sa pokúsime odpovedať skúsme vymyslieť aká "rovnica" platí pre farbu?Od čoho závisí? Farba = svetlo + štruktúra materiálu.V našom tmavom experimente sme vymazali svetlo.Ostala teda len štruktúra materiálu.Ale bude tričko bezfarebné? Ja osobne neviem veľmi čo si mám predstaviť keď mi niekto povie že vymazal všetky farby zo sveta.
Keď sa pozrieme na tričko v tme uvidíme tmu/ale čo je tma? :P / .To dáva logiku.Lenže otázka je? Ak by sme boli schopný vidieť aj v tme bez princípu odrazu aké by bolo tričko? V našej rovnici nám ostala len štruktúra.Ale ako tá vyzerá po tme? Blbé otázky čo? :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa môjho je toto jedna z "hrátiek" prírody ktorá to jednoducho zariadila tak aby sme to nezistili.Nie je to jediný takýto fenomén.Rovnako nevieme určiť polohu elektrónu,vieme určiť len kde sa s akou pravdepodobnosťou bude nachádzať.Podobne ako keď vypustíte elektrón a dáte mu do cesty prekážku s dvomi otvormi.Nevieme určiť ktorou dierkou elektrón preletel.Opäť nám ostáva len pravdepodobnosť.

Na záver

Ako vidíte svet je plný absurdít a neuveriteľne zaujímavých vecí.Najúžasnejšie na nich je že sú nám každý deň na dosah ruky a po dnešku aj v našej skrini.Treba ich len vidieť...

Vladimír Karel

Vladimír Karel

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študent FEI zaujímajúci sa o to ako svet funguje. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSúkromnéMojimi očami

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu